מועדון ריצה בהדרכת אבינועם

מועדון ריצה בהדרכת אבינועם

ריצה, הרזיה ושינוי הרכב הגוף

מאת: אבינועם לבקוביץ הרזיה ושינוי הרכב הגוף הרזיה ושינוי הרכב הגוף

לעיתים קרובות שימוש במשקל כמדד להרזיה מטעה, מתאמנים רבים מתאכזבים כאשר עולים על המשקל ומגלים כי הירידה אינה משמעותית, למרות ההשקעה בפעילות ספורטיבית. מתאמנים אלו מסתמכים על המשקל כמדד להרזיה, ולא מודעים לשינוי הרכב הגוף כתוצאה מהפעילות שביצעו. המושג שינוי הרכב הגוף מתייחס ליחס בין משקל השומן בגוף (אחוזי שומן) למשקל השרירים בגוף (מסת השרירים).
בניגוד לדעה הרווחת אין אפשרות להפוך רקמת שומן לשרירים, ושרירים לא הופכים לשומן. הדרך לשינוי הרכב הגוף הינה לצמצם את רקמת השומן (אחוזי השומן בגוף) על ידי שימוש בשומן כמקור אנרגיה, ולהגדיל את מסת השרירים באמצעות פעילות ספורטיבית.

ריצה הרזיה ושינוי הרכב הגוף

במקרים רבים המוטיבציה לביצוע פעילות ספורטיבית נובעת מהרצון להרזות, להפחית את אחוזי השומן ולהעלות את מסת השרירים בגוף. ריצה מעודדת תהליכים אלו במקביל ולכן נחשבת לפעילות מובילה בדרך לשינוי הרכב הגוף.
ריצה מאיצה את צמצום כמות השומן והגדלת מסת השרירים, באמצעות התהליך הבא :

  • בזמן ריצה אנו מפעילים שרירים רבים המסייעים בהנעת הגוף קדימה, ובמקביל מנצלים באופן מוגבר את השומן כמקור אנרגיה.
  • כתוצאה מהגירוי המופעל על הגוף בזמן ריצה, הגוף מחזק ומגדיל את מסת השרירים כחלק מההסתגלות למאמץ החדש. לכן, חשוב לגוון את האימונים ולשמור על רמת קושי מתאימה ליצירת גירוי תמידי של גוף להמשכיות תהליך זה.
  • ניתן להאיץ את תהליך חיטוב הגוף ובניית מסת השרירים באמצעות אימוני כוח וחיטוב מבוססי משקל גוף, גומיות כוח או משקולות. תוכנית אימונים המשלבת אימונים אירוביים (כגון ריצה), תרגילי כוח והתנגדות הינה יעילה מאוד בתהליך צמצום אחוזי השומן ובניית מסת שריר.
  • גם רקמת שריר וגם רקמת שומן צורכות אנרגיה במהלך היום. אבל רקמת שריר צורכת פי 3 יותר קלוריות מרקמת שומן. קילו שרירים צורך 15-20 קלוריות לעומת קילו שומן הצורך 4-6 קלוריות. ככל שמסת השרירים גדלה כך צריכת הקלוריות היומית במנוחה גדלה ותהליך ההרזיה מואץ לאורך כל היום.

על מנת לקבל מושג לגבי השינוי הדרמטי המתחולל בהרכב הגוף כתוצאה מצמצום כמות השומן ועלייה במסת השרירים שימו לב להשוואה הבאה:

ריצה הרזיה ושינוי הרכב הגוף

למרות ההבדל העצום בנפח, שקילה רגילה לא תראה כל שינוי במשקל. הדוגמא הזו ממחישה את החיסרון של שקילה רגילה שאינה יכולה להתחשב בתהליך שינוי הרכב הגוף.
כפי שציינו, השילוב של פעילות ספורטיבית והרגלי תזונה בריאים יוצר שילוב מנצח המאיץ את שינוי הרכב הגוף, לעיתים קרובות השינוי מורגש גם ללא ירידה דרמטית במשקל אך עם ירידה בהיקפים. הדרכים לבחון את השפעת שינוי הרכב הגוף כוללים את מבחן החורים בחגורה, מדידת היקפים, מידות מכנסיים וחולצות ועוד.
כיום ישנם משקלים ביתיים המודדים בנוסף למשקל גם את אחוזי השומן בגוף דוגמת המשקל של Getfit Digital Body Fat Scale, משקל מסוג זה מאפשר מעקב אחר שינוי הרכב הגוף כחלק מתהליך הרזיה בריאה המשלבת תזונה נכונה ואימוני כושר.

לסיכום

  •  לעיתים קרובות שימוש במשקל כמדד להרזיה מטעה, חשוב להכיר את השינויים בהרכב הגוף ואת המשמעות שלהם בתהליך.
  • תוכנית אימונים המשלבת אימונים אירוביים ותרגילי כוח והתנגדות הינה יעילה מאוד בדרך לשינוי הרכב הגוף.
  • חשוב לזכור כי פעילות ספורטיבית יעילה ככל שתהיה הינה רק חלק מהתהליך, שינוי הרגלי תזונה מהווים את החלק המשלים. השילוב של שניהם הינו שילוב מנצח בדרך לגוף חטוב ובריא יותר.

גם אתם יכולים להשיג כל יעד ולהגשים כל חלום!

הצטרפו לתוכנית אימונים מותאמת אישית, עם הדרכה וליווי של המאמן אבינועם.

לפרטים נוספים: לוחצים כאן

כל הזכויות שמורות ©
לתנאי השימוש בתכנים השונים המופיעים באתרלחץ כאן