מועדון ריצה בהדרכת אבינועם

מועדון ריצה בהדרכת אבינועם

טיפים חשובים למירוץ מוצלח  

מאת: אבינועם לבקוביץ

השתתפות במירוץ היא חווייה מרגשת, האימונים הארוכים וההכנות לקראת המירוץ מובילים לבסוף לנקודת השיא – יום המירוץ.
חשוב לזכור כי דברים יכולים להשתבש במהלך המירוץ, ולעיתים תדרשו ליצירתיות ויכולת הסתגלות למצבים בלתי צפויים שעלולים להתרחש. יחד עם זאת תכנון מראש והכרת דרכי התמודדות עם בעיות שכיחות יכולות למנוע או לצמצם את אי הנעימות במהלך המירוץ עצמו, להלן רשימה של בעיות שכיחות ופתרונות פשוטים למירוץ מוצלח.

טיפים למירוץ מוצלח

לא לנסות שום דבר חדש ביום המירוץ

בזמן תחרות, אוכלים, שותים, לובשים ונועלים רק ציוד ומזון שנוסה באימונים שקדמו לתחרות. מתחרים רבים מתפתים ללבוש חולצה חדשה או טייץ שרכשו באקספו שעה לפני התחרות, או לנסות ג'ל חדש ומבטיח. התנסות במזון לא מוכר וציוד חדש בזמן תחרות עלול ליצור מצבים לא נעימים שמומלץ להמנע מהם. תתייחסו לאימונים בשבועות שלפני התחרות כזירת ניסוי לג'לים, ביגוד וציוד חדש. בזמן התחרות משתמשים רק בציוד ומזון שניסיתם בהצלחה.

להביא את הג'לים שלך

במהלך האימונים חשוב לנסות אסטרטגיית תזונה, ולבדוק את תדירות צריכת הג'לים האופטימלית עבורך, בתחרויות גדולות בהם מחלקים ג'לים במהלך הדרך, קל לפספס את נקודת חלוקת הג'לים במהומה שמאפיינת את תחנות השתיה בהם הג'לים מחולקים, או שתזמון תחנות הג'לים לא תואמת את התזמון עליו התאמנת. מומלץ תמיד להביא איתך את הג'לים לתחרות ולהבטיח את המצאותם במקום ובזמן הנכון.

לא לאכול ג'ל ולשתות משקה איזוטוני יחד

מבחינת ערכים תזונתיים משקה איזוטוני זהה לג'ל, פשוט מדולל במים. אכילת ג'ל ושתיית משקה איזוטוני יחד מעמיסים את הקיבה בכמות סוכר גדולה מדי שעלולה לגרום לחוסר נוחות אמיתית.

להמשיך לסוף תחנת השתיה

תחנת השתיה הינה מעין נווה מדבר במהלך התחרות, השתדלו להמנע מהמהומה המאפיינת את תחילת תחנת השתיה, מומלץ להמשיך לכיוון הקצה הרחוק של תחנת השתיה שם המהומה קטנה יותר.

טיפים חשובים למירוץ

לזוז מצד הדרך לאחר תחנת השתיה

מתחרים רבים משליכים את כוסות/בקבוקי המים הצידה לאחר השימוש, על מנת להמנע מהחלקה על כוסות הפלסטיק או מקלחת מחצי כוס מים מושלכת, מיד לאחר לקיחת המים מתחנת השתייה זוזו הצידה משולי המסלול.

בעיות שינה בלילה שלפני המירוץ

לעיתים קרובות ההתרגשות מהמירוץ מונעת שינה בלילה שלפני המירוץ, אין מה להלחץ במידה וישנת טוב בלילה הקודם (שני לילות לפני המירוץ), הביצועים שלך במירוץ לא יפגעו.

שווה לחכות לשירותים לפני הזינוק

לעיתים קרובות התורים לשירותים לפני התחרות ארוכים מאוד, מומלץ להשאר בתור לשירותים ולצאת לריצה בתחושת שחרור ולא להלחץ מהזינוק המתקרב. הצ'יפ שקיבלת יתחיל את מדידת הזמן האישי שלך מרגע הדריכה על השטיח בנקודת הזינוק, גם אם לא זינקת עם כולם.

טיפים חשובים למירוץ

להביא מגבונים/נייר טואלט מהבית

כל מילה מיותרת :-)

מניעת שפשפות

שפשפות יכולות להפוך כל מירוץ לחווייה כואבת ומציקה, לפני היציאה לתחרות מומלץ למרוח כמות נכבדה של משחת סיכוך (BodyGlide, וזלין וכ"ו) באיזורים המועדים לפורענות.


גם אתם יכולים להשיג כל יעד ולהגשים כל חלום!

הצטרפו לתוכנית אימונים מותאמת אישית, עם הדרכה וליווי של המאמן אבינועם.

לפרטים נוספים: לוחצים כאן


להביא איתך כמה פלסטרים בגדלים שונים

פלסטר יכול להקל מאוד בכל הקשור לשפשופים ויבלות בכפות הרגליים במהלך המירוץ ולאחריו. מומלץ לשים בכיס כמה פלסטרים בשקית קטנה ואטומה, זה יכול לעשות הבדל עצום אם מתעורר הצורך במהלך המירוץ.

להיזהר מהיתקלויות ומעידות ליד קו הזינוק בתחילת המירוץ

בתחילת המירוץ הריגוש והאדרנלין גורם למתחרים שסביבך להיות פחות רגישים לסביבה, נפילה בשלב הזה יכולה להוביל לדריסה ולהפוך לפציעה לא נעימה, מומלץ לשים לב לא להקלע למרכז המהומה.

לשים לב לקצב הריצה בתחילת המירוץ

כנראה הטעות השכיחה ביותר, האדרנלין בתחילת המירוץ גורם לריצה בקצב מהיר מאוד להרגיש קלילה, אל תתפתו לשעוט קדימה. המחיר של ריצה מהירה בתחילת המירוץ יגיע בהמשך, השתדלו להמנע מכך. הצמדו לקצב שתכננתם בראש.

טיפים חשובים למירוץ

גמישות ביעדי המירוץ

לעיתים יש צורך לשנות את יעדי המירוץ שקבעת בעקבות מזג אוויר קיצוני ביום המירוץ או מצב בריאותי בבוקר המירוץ. חשוב לדעת לשמור על גמישות מחשבתית ולשנות את היעדים בהתאם למצב החדש. התעלמות מהשינוי בתנאי המירוץ והתעקשות על השגת היעדים המקוריים עלולה להוביל לפציעה או לחוויית מירוץ שלילית ומיותרת

לזכור שהמירוץ הוא רק מירוץ אחד מרבים

לא בכל מירוץ ישבר שיא אישי, יש מירוצים בהם הכל מתחבר ושיאים נשברים ומירוצים אחרים שבהם פחות. חשוב לשמור על פרספקטיבה בריאה ולזכור שמירוץ הוא רק מירוץ אחד מרבים. תמיד יהיה את המירוץ הבא שבו תוכלו להשתפר.

לסיכום

הטיפ החשוב ביותר הוא לצאת ולהנות מהאירוע הרי זו הסיבה שאנו עוסקים בריצה מלכתחילה, בכל מירוץ עלולות להתרחש תקלות ומשברים בלתי צפויים, זו חלק מהחווייה וחשוב לשמור על קלילות וגמישות מחשבתית בנושא. הטיפים הללו ימנעו בעיות שכיחות ויספקו תחושת ביטחון של הכנה ראויה למירוץ.

כל הזכויות שמורות ©
לתנאי השימוש בתכנים השונים המופיעים באתרלחץ כאן