קבוצות ריצה וכושר עם אבינועם

קבוצות ריצה וכושר עם אבינועם

מדיטציה בריצה

מאת: אבינועם לבקוביץמדיטציה בריצה מדיטציה בריצה

ריצה יכולה להיות פעילות מרגיעה המשחררת מתחים ולחצים מחיי היומיום, אך לעיתים אנו מביאים לריצה זרם בלתי פוסק של מחשבות וטרדות, ומבלים את רוב הריצה בתוך רעש בלתי פוסק של מחשבות. לעיתים קרובות מדי במהלך ריצה, המוח עובד ללא הפסקה משגר אותנו לתסריטים דמיוניים בעתיד ומחשבות על זכרונות העבר, רשימת משימות שיש לבצע, ביקורת עצמית על דברים שנעשו וכ"ו.

מדיטציה בריצה

תחשבו כמה מרגיע ונפלא היה יכול להיות אם במהלך הריצה הייתם יכולים לכבות את זרם המחשבות, ולחוות מצב של מודעות שקטה למתרחש ברגע ההווה, למעשה לבצע מדיטציה בריצה.

מדיטציה בתנועה

כשחושבים על זה לעומק, התנועה החזרתית שהגוף מבצע בשעת ריצה, קצב הצעדים והנשימות הקבוע מספקים רקע מושלם לביצוע מדיטציה, חלק מהרצים למרחקים ארוכים מבצעים לעיתים קרובות קטעי מדיטציה בזמן הריצה בלי להיות מודעים לכך. אין מדובר בהתנתקות מהגוף וכניסה למימד רוחני שמימי, אלא בהשתקת זרם המחשבות, יצירת מודעות להווה, נוכחות וקשר חזק עם תחושות הגוף והסביבה.
למעשה הכוונה היא למדיטציה במתכונת הפשוטה והבסיסית ביותר, אין צורך בטקסיות חגיגית, בנרות, ישיבה מזרחית, מוזיקה מרגיעה וקטורת. הדבר היחידי הדרוש הוא נכונות להתנסות,סבלנות ומשהו להתמקד עליו. ובמהלך ריצה למרחקים יש שפע של זמן, תחושות ותנועות שניתן להתמקד בהם.

אז במה אפשר להתמקד ?

להלן כמה דוגמאות/רעיונות

  • להתמקד בנשימה: הכי קל ופשוט להתמקד במקצב הנשימה או בתחושה של האוויר שיוצא מהגוף בשלב הנשיפה. (עוד על נשימה נכונה בריצה ועל מקצב הנשימה בפוסט : נשימה נכונה במהלך ריצה)
  • התמקדות בתחושה: להתמקד באיבר מסויים, להרגיש את השביל מתחת לרגליים, לשים לב לרגע הדריכה על הקרקע, לנקודת הדריכה בכף הרגל, לרעש הדריכה, לתחושות בכף הרגל.
  • התמקדות בתנועה: להתרכז במישור הפיזי של הריצה, להתרכז בתנועה, בתחושה באחד משרירי הרגל, לשים לב לתנועה הזורמת של הריצה ואיך הגוף פועל בסנכרון.
  • להתרכז בסגנון הריצה: זה יכול להיות שמירת הגוף זקוף, הטיית הגוף קדימה מהקרסוליים, נחיתה על מרכז כף הרגל או הנעת הרגליים.

האפשרויות הינם בלתי מוגבלות ותוך כדי התנסות אישית, כל אחד יכול למצוא את נקודת המיקוד הטבעית עבורו.

מדיטציה בריצה

איך לשלב מדיטציה בריצה

חשוב לא להתאמץ יותר מדי ולא לנסות לאלץ את עצמכם. תתחילו בריצה קלה, והקדישו את החלק הראשון של הריצה לחימום וכניסה למקצב ריצה קבוע וקליל.
לאחר 20-25 דק' תתחילו למקד את תשומת הלב בנשימה, מדי פעם תצוץ לכם מחשבה או הסחת דעת, תהיו מודעים להסחה, תקבלו אותה, ותשובו להתמקד מחדש בנשימה. אם אתם לא רגילים לרוץ עם ראש שקט תגלו כי בהתחלה תוכלו להשקיט את הראש רק למספר שניות בכל פעם, זה טבעי לגמרי, לוקח זמן להצליח להשקיט את המחשבות לפרק זמן ארוך יותר, צריך להאזר סבלנות.

לאחר מספר אימונים כשתצליחו להתמקד רק בנשימה למשך כחצי דקה (שימו לב לרגע הזה, לשקט הנעים שהשתרר בריצה), כעת ניתן להסיט את המודעות למוקד חדש, לדוגמא – כעת תתקדו ברעש הצעדים על השביל או במקצב הקבוע של הצעדים. כפי שציינתי בכל פעם שצצה מחשבה, אל תנסו להתעלם ממנה או להלחם בה, תהיו מודעים אליה ותשובו להתמקד שוב בנשימות ומשם תוכלו להתקדם ולהתמקד בדברים אחרים  (להתמקד בכל פעם במשהו שונה – בצליל, בתנועה מסויימת, תחושה או בסביבה).

כפי שציינתי התרגול הזה עלול לקחת קצת זמן, אבל לשמחתנו יש זמן בשפע במהלך הריצות הארוכות. תצטיידו בסבלנות ותתייחסו לתהליך כאימון מנטאלי. ככל שתתנסו יותר כך תתקדמו בתהליך עד שתוכלו לרוץ למרחקים ארוכים עם ראש שקט ורגוע ממחשבות.

לסיכום

המטרה של מדיטציה היא להשקיט את המוח וליצור מודעות לתחושות הפנימיות ולסביבה שלך ברגע הנוכחי, בהווה. מדיטציה בזמן ריצה דורשת סבלנות ואורך רוח, המוח שלנו רגיל לשדר במלוא העוצמה כל העת והנסיון להשקיט את זרם המחשבות לוקח זמן ותרגול, אבל הוא אפשרי בהחלט.
לאחר מספר ריצות תוכלו להנות מרגעי שקט הולכים ומתארכים שבהם תצליחו לחוות את המודעות להווה. תחושת השלווה המאפיינת ריצות אלו תמשיך ותלווה אתכם זמן רב לאחר שהריצה תסתיים.

לתוכנית אימונים אישית, הדרכה וליווי של המאמן אבינועם לבקוביץ כל הדרך ליעד הבא שלך, בקישור הבא:

תוכנית אימונים והכנה אישית לכל יעד

כל הזכויות שמורות ©
לתנאי השימוש בתכנים השונים המופיעים באתרלחץ כאן